» » Czym osłonić taras przed słońcem?

Czym osłonić taras przed słońcem?

osłona tarasu przed słońcem

Przydomowy taras lub pergola to miejsce wypoczynku i relaksu. Jednak w okresie letnim ostre promienie słoneczne mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego podczas aranżacji elementów architektury ogrodowej warto zastanowić się, jak osłonić taras od słońca. Rynek oferuje szereg produktów, dzięki którym z łatwością stworzymy przytulny i zacieniony zakątek. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Ochrona tarasu przed słońcem

Klasyczny sposób na osłonę tarasu to zastosowanie daszków z blachodachówki lub dachówki. Minusem tego typu rozwiązania w przypadku tarasu usytuowanego przy bryle budynku jest zaciemnienie wnętrza domu. Zdecydowanie nowocześniejszym sposobem będzie wykorzystanie dachów lamelowych, składających się z ruchomych listew, pozwalających na regulację dopływu światła. Takie konstrukcje idealnie pasują do nowoczesnych i eleganckich ogrodów. Z kolei w bardziej naturalistycznych lub wiejskich aranżacjach dach pokrywa się strzechą, uzyskując niezwykle oryginalny efekt. Jako stałe zadaszenie tarasu stosuje się także szkło akrylowe oraz płyty poliwęglanowe. Nie mają one jednak właściwości zacieniających.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czym osłonić taras od słońca, należy wybrać odpowiedni typ zadaszenia. Jeżeli nie decydujemy się na żadne z trwałych rozwiązań, można rozważyć zadaszenie z materiału. Tkaniny stosowane w tego typu osłonach nie tracą koloru, a dzięki swoim specjalnym właściwościom stanowią skuteczną osłonę przeciwsłoneczną. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę markiz, żagli ogrodowych oraz rolet rzymskich.

Markizy tarasowe wymagają montażu na solidnej płaskiej konstrukcji. Zwija się je manualnie lub automatycznie. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, a te najbardziej popularne mają nadrukowane charakterystyczne pasy. Żagiel ogrodowy natomiast to łatwe w montażu płótno mocowane na powierzchni z drewna lub aluminium. Żagiel jest dość odporny na podmuchy wiatru, ale źle znosi ulewne deszcze, zwłaszcza jeśli materiał jest luźny. Znacznie lepszym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Na taras stosuje się rozwiązanie inspirowane działaniem domowych rolet rzymskich zakładanych na okna.

rolety123 - czym osłonić taras przed słońcem

Skuteczna osłona przed słońcem na tarasie – rolety rzymskie

Rolety rzymskie to innowacyjny sposób na osłonę przed słońcem. Są świetną alternatywą dla zadaszenia stałego. W zależności od pogody, czy potrzeb domowników można je w dowolnym momencie złożyć lub rozłożyć. Są lekkie i nie przytłaczają konstrukcji tarasu czy pergoli, dzięki czemu idealnie pasują do otoczenia. Ponadto osłony zatrzymują promieniowanie UV, ponieważ są wykonane z trwałych materiałów odpornych na ekspozycję na słońce. Co ważne, prawidłowy montaż (pod delikatnym spadkiem) zapobiega zbieraniu się wody. Rolety rzymskie na taras można zamontować przy ścianie, a także nad pergolami wolnostojącymi. Każdorazowo prezentują się niezwykle estetycznie. Zapobiegają nasłonecznieniu i nagrzewaniu się tarasu, co umila letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Można je także całościowo lub częściowo zwinąć – zapewnia to wysoki komfort użytkowania przy zmiennych warunkach pogodowych.

Zaciekawił Cię nasz artykuł?

zobacz jak możemy Ci pomóc