» » Jak szybko wyczyścić żaluzje z kurzu?

Jak szybko wyczyścić żaluzje z kurzu?

wpis w: Żaluzje | 0

czyszczenie żaluzji

Popularne żaluzje aluminiowe lub drewniane są ozdobą okien i ciekawym elementem aranżacji wnętrz. Złożone z poziomych przesłon skutecznie regulują dopływ światła. Aby jak najdłużej cieszyć się żaluzjami i maksymalnie wykorzystać ich potencjał, warto zadbać o ich regularną, a zarazem właściwą pielęgnację. Podpowiadamy, czym czyścić oraz jak myć żaluzje, by zachować ich walory estetyczne.

Jak każda płaska powierzchnia, również poziome przęsła żaluzji są miejscem, w którym gromadzi się kurz. Aby go szybko usunąć, wystarczy skorzystać z dostępnych w domu akcesoriów. Pomocna będzie ściereczka z mikrofibry, elektrostatyczna miotełka do kurzu lub odkurzacz.

Najprostszym sposobem usuwania kurzu z żaluzji jest wytarcie lameli suchą ściereczką. By to zrobić, należy zamknąć lamele żaluzji do dołu, po czym oczyścić je szmatką, wykonując ruchy od góry do dołu. Następnie odwracamy lamele do góry i powtarzamy czynność, tym razem w odwrotnym kierunku. Podobnie postępujemy, wykorzystując do czyszczenia miotełkę do kurzu.

Jeżeli chcemy skorzystać z odkurzacza, zakładamy czystą końcówkę z włosia oraz zmniejszamy moc ssania na minimalną. W ten sposób unikniemy przypadkowego odkształcenia żaluzji. Odkurzamy je poziomo wzdłuż lamelek.

Do oczyszczania żaluzji z kurzu można także użyć specjalnej szczotki zbudowanej z kilku wałeczków. Korzysta się z niej przy otwartych przęsłach, „chwytając” je pomiędzy czyszczące wałki.

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Przed przystąpieniem do mycia żaluzji na mokro należy oczyścić je z kurzu. Inaczej zabrudzenia będą się rozmazywać. Odkurzoną żaluzję można przetrzeć lekko wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie przy pomocy flanelowej ściereczki należy osuszyć przęsła i je wypolerować. Nie pozostawiamy ich mokrych, ponieważ od nadmiernej wilgoci aluminium staje się matowe.

W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń można zdemontować żaluzje aluminiowe, aby urządzić im kąpiel w letniej wodzie. Podobnie jak przy czyszczeniu mokrą ściereczką, również podczas kąpieli dodajemy do wody delikatny płyn do mycia naczyń. Całość myjemy spieniona gąbką. Po takim czyszczeniu należy bardzo dokładnie osuszyć żaluzje. Zwracamy uwagę zwłaszcza na stalowe rynny, które mogą korodować.

rolety123 - czyszczenie żaluzji aluminiowych

Czym czyścić żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane wykonane są z naturalnego surowca, dlatego wilgoć naraża je na zdeformowanie. Pod wpływem wody drewniane listweki mogłyby napęcznieć, a cała żaluzja uległaby zniekształceniu. Dlatego do mycia takich żaluzji używamy jedynie specjalnych środków, przeznaczonych do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Co ważne, nie rozpylamy ich bezpośrednio na drewniane przesłony, ale nanosimy detergent na miękką ściereczkę, gąbkę lub delikatną szczoteczkę. Dopiero wtedy możemy oczyścić żaluzje z trudnych zabrudzeń. Nawet wilgoć pochodząca z preparatu do drewna może mieć negatywny wpływ na powierzchnię żaluzji. Dlatego po każdorazowym czyszczeniu, drewniane lamele należy osuszyć, przecierając je dokładnie ściereczką.

Zarówno żaluzje drewniane, jak i aluminiowe, dzięki regularnej pielęgnacji, będą ozdobą naszego domu lub mieszkania.

Zaciekawił Cię nasz artykuł?

zobacz jak możemy Ci pomóc