» » Jak zabezpieczyć balkon w bloku przed słońcem?

Jak zabezpieczyć balkon w bloku przed słońcem?

wpis w: Moskitiery | 0

zabezpieczenie balkonu przed sloncem

Balkon, choćby niewielkich rozmiarów, to idealna przestrzeń do relaksu po ciężkim dniu. Wygodny leżak w duecie z puszystą poduszką sprawi, że picie kawy czy czytanie książki będzie idealną okazją do wyciszenia się i odprężenia. Jak urządzić balkon, aby jego użytkowanie sprawiało nam radość? Jak zacienić balkon w bloku, aby w słoneczne dni zapewnić sobie komfortowe miejsce do wypoczynku?

Jak osłonić balkon południowy?

Choć większość z nas marzy o dużym tarasie lub balkonie, nawet niewielkich rozmiarów balkon w bloku można urządzić efektownie. Często jednak to nie elementy wyposażenia balkonu, ale słońce stanowi przeszkodę z przesiadywania na świeżym powietrzu. Problem ten dotyczy przede wszystkim właścicieli mieszkań z balkonem zlokalizowanym po stronie południowej – zbyt mocno nasłonecznione i nagrzane miejsce uniemożliwia relaks szczególnie w godzinach południowych latem. Z pomocą przychodzą sprawdzone rozwiązania w postaci osłon balkonowych. Dzięki nim ograniczymy ilość słońca, a co za tym idzie – zapobiegniemy nagrzaniu się płytek i całego pomieszczenia.

Markizy balkonowe

Czym osłonić balkon od słońca? Skutecznym rozwiązaniem na lata jest montaż markiz balkonowych. Mocuje się je do części elewacji – w przypadku bloku jest to np. balkon nad naszym mieszkaniem. Możemy również zdecydować się na markizy pionowe lub te z mocowaniem do balustrady. Jeszcze nie tak dawno markizy były ozdobą hoteli czy sklepów, a dziś królują w blokach, domach i na tarasach.

Do wyboru mamy markizy różniące się kolorami, właściwościami materiału, z którego są wykonane, czy też sposobem ich rozwijania i zwijania. Jedno jest pewne – markiza balkonowa osłoni nas przed słońcem, zapewni prywatność, jak i pozwoli na relaks na balkonie nawet w ciepły, deszczowy dzień. Markizy są łatwe i szybkie w zwijaniu, a modele kasetowe zapewniają ochronę materiału przed śniegiem w zimie czy większym deszczem.

zabezpieczenie balkonu przed sloncem

Parasole a może… rośliny?

Równie skutecznym sposobem na to, jak zabezpieczyć balkon przed słońcem są parasole balkonowe. Kolorowe, z możliwością montażu do barierki lub ze stelażem, który, niestety, zajmuje nieco powierzchni balkonu. Inną opcją mogą być żagle cieniujące, również dostępne w wielu kolorach. Tego rodzaju żagle przeciwsłoneczne mogą mieć różne kształty. Popularnym wyborem jest klasyczny prostokąt, ale możemy zdecydować się też na trójkąt.

Praktycznym sposobem na ograniczenie ilości wpadających promieni słonecznych na balkon jest urządzenie na nim niewielkiego ogrodu. W tym przypadku sprawdzą się rośliny pnące, jak chociażby groszek pachnący czy nasturcja większa. Słońce zasłonią też tuje czy świerki, a duże donice, w których je umieścimy, dodatkowo ozdobią balkon. Lekką osłonę przed słońcem na balkonie zapewni także drewniany, wysoki stojak, na którym umieścimy małe doniczki z ziołami lubiącymi słońce.

Słoneczny balkon może niekiedy sprawić problemy jego użytkownikom. Aby zapewnić sobie komfort podczas wypoczynku warto wybrać osłony przeciwsłoneczne, które posłużą nam na lata. Markizy, żagle czy parasole to sprawdzone rozwiązania, z kolei prywatny ogródek to dodatkowa ozdoba.

Zaciekawił Cię nasz artykuł?

zobacz jak możemy Ci pomóc