» » Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

wpis w: Rolety | 0

W ostatnich latach daje się zaobserwować zwiększone zainteresowanie roletami zewnętrznymi. Takie rozwiązanie ma liczne zalety. Zimą pozwala ograniczyć utratę ciepła, a latem chroni przed przegrzewaniem się wnętrza. Zniechęca też potencjalnych włamywaczy, chociaż jeśli naprawdę zależy nam na bezpieczeństwie, warto wybrać roletę z atestem antywłamaniowym. Ponadto wygląda bardzo estetycznie. Jeżeli planujesz taką inwestycję, powinieneś ją dobrze zaplanować. Prace montażowe najlepiej wykonać w konkretnych warunkach. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jaka pora roku jest najlepsza na montaż rolet?

zalety i wady rolet zewnętrznychPodobnie jak w przypadku wszelkiego innego rodzaju prac budowlanych wykonywanych na zewnątrz, montaż rolet zewnętrznych najlepiej przeprowadzić wiosną. To pora roku, kiedy mamy do czynienia z optymalnymi warunkami pogodowymi. Nie występują już wtedy przymrozki, a jednocześnie temperatura nie jest na tyle ciepła, by niekorzystanie przyśpieszać wysychanie materiałów, obniżając ich parametry wytrzymałościowe. Także poziom wilgoci nie przekracza zalecanej wartości. Wszystkie te czynniki powodują, że właśnie wiosna okazuje się najlepszym momentem na montaż zewnętrznych przysłon okiennych. Należy się trzymać tej zasady niezależnie od tego, czy prace wykonuje się w domu dopiero budowanym, czy remontowanym. Z pewnych względów lepiej, by była to ta pierwsza opcja.

Kiedy montować rolety zewnętrzne?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować rolety zewnętrzne w już użytkowanym budynku. Jeżeli jednak jesteś dopiero na etapie planowania nowego domu, zalecamy już teraz zastanowić się nad wyborem przysłon. Wynika to stąd, że istnieją różne rodzaje rolet. W zależności od typu montuje się je na różnych etapach wykończenia. Dzięki odpowiedniemu zgraniu prac budowlanych i wykończeniowych efekt okaże się bardziej estetyczny, a sama roleta będzie właściwie spełniać swoje funkcje oraz działać poprawnie. Zyskujesz w ten sposób większy wybór, ponieważ nie musisz się ograniczać do jednego rodzaju rolet zewnętrznych, a wybrać ten najbardziej odpowiadający i następnie dostosować harmonogram wszystkich prac do montażu danej przysłony.

Montaż rolet zewnętrznych w zależności od rodzaju

Na koniec wyjaśnimy jeszcze, kiedy montować rolety zewnętrzne poszczególnych typów. W przypadku modeli adaptacyjnych, nazywanych też natynkowymi, poziom ukończenia domu nie ma żadnego znaczenia. Tego rodzaju rolety instaluje się zawsze po zakończeniu pozostałych prac związanych z elewacją. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości zabudowania konstrukcji. Za bardziej atrakcyjne wizualnie uchodzą rolety podtynkowe, których obudowa i prowadnice są ukryte w elewacji. Montaż tego systemu najlepiej wykonać na etapie ocieplania budynku. Trzecia opcja to rolety nadstawne, czyli naokienne. Ze względu na sposób montażu, wymagający ingerencji w stolarkę okienną, dobrze zsynchronizować montaż ze wstawianiem okien. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu wnęki, która w tym przypadku powinna być nieco większa od standardowej.