» » Mieszkanie na parterze: jak zasłonić swoje okna? 5 propozycji

Mieszkanie na parterze: jak zasłonić swoje okna? 5 propozycji

wpis w: Plisy, Rolety, Żaluzje | 0

Osłona okien na parterze wymaga dobrego pomysłu, w końcu sąsiedzi lub przypadkowi przechodnie mijający nasz dom nasz dom lub mieszkanie mogą przypadkowo zaglądać nam do okien. Dla własnego komfortu warto jeszcze przed przeprowadzką przemyśleć kwestię tego, jak zasłonić okno przed sąsiadami, by zapewnić sobie prywatność. Poniżej przedstawimy 5 sprawdzonych i skutecznych sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Klasyczne osłony okien na parterze – firanki i zasłony

Wiele osób nie wyobraża sobie wystroju okna bez tradycyjnej firanki. Klasyczne żakardowe firany to dość popularny sposób na ochronę naszego mieszkania przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz. Na rynku dostępne jest wiele modeli o gęstszym splocie, które doskonale przepuszczają światło, a jednocześnie pięknie się prezentują. Dodatkowo wieczorem przydadzą się grubsze zasłony, ponieważ wtedy „ciekawscy” mogą dostrzec więcej, niż byśmy chcieli.

Rolety wewnętrzne tradycyjne

Nowoczesne mieszkania narzucają nam dość konkretny, często minimalistyczny styl. Dlatego coraz częściej rezygnujemy z typowych tekstylnych dekoracji okiennych na rzecz bardziej funkcjonalnych sposobów aranżacji okien. Mają one dodatkową zaletę – w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych możemy je w łatwy sposób zamontować bez ingerencji w elewację budynku. Standardowe rolety montowane w kasecie możemy w dowolnej chwili zasunąć, chroniąc się nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale także przed promieniami słońca. Do mieszkania na parterze polecamy modele wykonane z grubszych nieprześwitujących tkanin.

Praktyczne rolety dzień noc

W sytuacji, kiedy całkowicie rezygnujemy z zasłon lub firan, praktycznym rozwiązaniem będzie montaż rolet typu dzień noc. Dwa poziome pasy materiału – przezroczystego oraz grubszego nachodzą na siebie, a dzięki regulacji, możemy decydować o stopniu zasłonienia. Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem rolety tego typu ukryją nas przed wzrokiem ciekawskich, zapewniając pożądaną prywatność.

Solidne i trwałe żaluzje

Drewniane lub aluminiowe żaluzje składają się z regulowanych lamelek, które można ustawiać pod dowolnym kontem. W ten sposób nie tylko regulujemy dostęp światła słonecznego, ale również chronimy się przed niechcianymi spojrzeniami. Żaluzje stanowią solidną ochronę, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji również trwałą aranżację okienną. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować je do bardziej designerskich i oryginalnych wnętrz.

Plisy – szyk oraz elegancja

Plisa to kolejna nowoczesna tekstylna przesłona okienna. Wykonana jest ze składającej się w harmonijkę tkaniny. Możemy wybrać różny stopień zaciemnienia materiału, a ponadto pozwala ona na zasłonięcie jedynie wybranego fragmentu okna np. wyłącznie jego środkowej części. Na rynku dostępne są tzw. duo-plisy, składające się z 2 różnych tkanin – pozwala to osiągnąć dość oryginalny efekt dekoracyjny. Połączenie prześwitującego materiału z bardziej zaciemniająca tkaniną pomoże ukryć jedynie tę część mieszkania, która znajduje się w zasięgu wzroku przechodniów.

Odpowiadając na pytanie, jak zasłonić okna na parterze skupiliśmy się na najpraktyczniejszych rozwiązaniach. Pozwalają one w pełni zadbać o naszą prywatność, ponadto stanowią gustowny element wystroju mieszkania.