» » Rolety zewnętrzne nadstawne czy podtynkowe? Pomagamy w wyborze

Rolety zewnętrzne nadstawne czy podtynkowe? Pomagamy w wyborze

wpis w: Rolety | 0

Rolety zewnętrzne nadstawne czy podtynkowe

Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które obecnie cieszy się dużą i wciąż dynamicznie rosnącą popularnością. Wielu inwestorów ma jednak wątpliwości co do tego, na których z ich wariantów powinni się zdecydować – rolety nadstawne czy podtynkowe? Poniżej przedstawiamy naszą odpowiedź na to pytanie wraz z rzetelnym uzasadnieniem.

Nadstawne a podtynkowe – czym różnią się te dwa rodzaje rolet zewnętrznych?

Jedną z podstawowych rzeczy, z jakich trzeba zdać sobie sprawę, zastanawiając się nad tym, czy lepsze będą dla nas rolety nadstawne czy podtynkowe, jest fakt, iż w największym stopniu decyzję tę determinuje stan obiektu, w ramach którego mają zostać osadzone. Podstawowa różnica pomiędzy wspomnianymi rozwiązaniami wynika bowiem z samej ich konstrukcji, a ściślej rzecz ujmując z tego, w jaki sposób są umieszczane w strukturze budynku. W związku z tym faktem, zarówno rolety podtynkowe, jak i ich nadstawne odpowiedniki powinny być instalowane na konkretnych etapach budowy czy remontu nieruchomości. Więcej szczegółów na ten temat poniżej.

Rolety nadstawne opinie, specyfika budowy oraz najważniejsze wady i zalety

Kluczową cechą rolet nadstawnych jest to, że ich montaż dokonywany jest bezpośrednio w ramach okiennych, stąd też często określane są one mianem naokiennych. Najważniejszy atut, który z tego wynika, to możliwość instalacji tego rodzaju rolet zarówno na etapie wznoszenia określonego budynku czy kompleksowego remontu, jak i wówczas, gdy remontowi poddawana jest wyłącznie sama stolarka okienna. Dzięki temu opisywane rozwiązanie można z powodzeniem wdrożyć przy budowie nowego domu od postaw, a także w domach, mieszkaniach czy kamienicach już istniejących.

W kwestii takiej jak rolety nadstawne, opinie konsumentów są w większości przypadków zgodne – wspomniany wariant rolet pozwala w relatywnie łatwy sposób uzyskać skuteczną ochronę antywłamaniową oraz przed czynnikami pogodowymi i akustycznymi bez względu na porę roku czy stan wyposażanego w nie budynku. Jako minus wskazuje się jedynie konieczność umieszczania klap rewizyjnych wewnątrz budynku oraz fakt, iż obecność skrzynki rolety zmniejsza nieznacznie wysokość wnęki okiennej.

Kiedy wybrać rolety podtynkowe?

Co do zasady opisywany wcześniej wariant rolet rekomendowany jest przede wszystkim dla właścicieli obiektów już istniejących, którzy zwyczajnie nie mają możliwości zastosowania rolet podtynkowych. Drugie z tych rozwiązań jest bowiem uważane powszechnie za nowocześniejsze i efektywniejsze, szczególnie w polskich, dość dynamicznie zmieniających się na przestrzeni roku uwarunkowaniach pogodowych. Z czego to wynika?

Rolety podtynkowe montowane są wyłącznie w ramach budynków dopiero powstających, dlatego muszą być uwzględnione już na etapie projektu. W zamian oferują jednak ponadprzeciętne wysokie parametry w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej, na skutek tego, że umieszcza się je – jak sama nazwa wskazuje – pod tynkiem, bezpośrednio w strukturze budynku. Fakt ten bardzo pozytywnie wpływa również na estetykę, ponieważ wszelkie elementy montażowe są po prostu ukryte w ścianach. Odpowiedź na pytanie o to, czy wybrać rolety nadstawne czy podtynkowe jest zatem bardzo prosta – dla istniejących nieruchomości konieczny będzie wybór tych pierwszych, podczas gdy drugie rekomendujemy przy inwestycjach dopiero powstających.